Előző és következő művészeti táboraink:
2010 – Szálka,
2011 – Szeged,
2012 – Szálka,
2013 – Szeged
2015 – Szeged
2014-ben (Szálka):
Bevezető oldal – általános tudnivalók a táborról
Első nap, június 28.
Második nap, június 29.
Harmadik nap, június 30.
Negyedik nap, július 1.
Ötödik nap, július 2.
Ma még – szokásunkhoz híven – autóbuszos kirándulást teszünk Tolna megye egyik településére (a páratlan években Tolna megyében, a páros években Szegeden és környékén kirándulunk), ahol irodalmi, művészeti értékeket őriznek. Bejártuk a megye kultúrájának és híres szülötteinek, lakóinak nevezetes élettereit Decstől Bonyhádig, Simontornyától Rácegrespusztáig, Sárszentlőrinctől Szekszárdig.
2010-ben
voltunk már városnéző túrán Szekszárdon,
ahol bementünk a Babits Mihály Emlékházba, és megismerkedtünk Dienes Valéria és Baka István munkásságával is.
Kirándultunk Ozora várába,
(Felső)Rácegrespusztára – Illyés Gyula és Lázár Ervin régi iskolájába,
Sárszentlőrincre – Petőfi nyomában,
Decsre, a Babamúzeumba,
Bonyhádra, a Völgységi Múzeumba – Vörösmarty nyomában.
2012-ben
Szekszárdon ismét megnéztük a Babits Mihály Emlékházat, benne a Dienes Valéria- és Baka István Emlékszobákat.
Vendégeskedtünk a Mészöly Miklós Emlékházban,
a Petrits Mézeskalács Múzeumban,
a Wosinsky Mór Múzeumban.
Elutaztunk Grábócra, a Szerb ortodox kolostorba és templomba,
Szálkán meglátogattuk a Tövisháti fivérek szobrász és restaurátor műhelyét és ifj. Tövisháti András népi hangszerkészítő gyűjteményét.
Voltunk még a Simontornyai várban,
majd hazafelé bekukkantottuk ismét (Felső)Rácegrespusztára – Illyés Gyula és Lázár Ervin régi iskolájába.
Ezen a héten megnéztük már Szekszárdon a Vármegyeháza kiállítótermeit, ahol Lovas Csilla irodalmi főmuzeológus vezetett végig bennünket a Liszt Ferenc emlékszalon és A régi vármegye világa c. kiállításokon.
A kisebbek kedvéért ismét elmentünk a Babits Mihály Emlékházba, ahol sok időt töltöttünk a Dienes Valéria- és a Baka István Emlékszobákban is, ugyancsak Lovas Csilla tanításait hallgatva.
Szálkán meglátogattuk a Szálkai Művésztelepet az alapító Decsi-Kiss János kalauzolásával, akinek textilképeivel is megismerkedtünk a helyszínen.
Választásunk a mai nap kiemelten SÁRSZENTLŐRINCRE, a település két múzeumára esett.
Sárszentlőrincen két kedves írónk, költőnk is megfordult. 1831. szeptember 28-án édesanyja beíratta az akkor 9 éves PETŐFI SÁNDORT az ottani középiskolába, amelynek Magyarország távoli vidékein is jó híre volt. A költő két tanévet végzett Sárszentlőrincen. A település jegyzője, Hittig Lajos házában volt kosztosdiák. Az épületet Petőfi születésének 150. évfordulójára hozta rendbe a település lakossága (illetékes szervek támogatásával), és múzeumot rendezett be falai között.
(Forrás: Csepregi Béla: Petőfi Sárszentlőrincen)
11.00 órára különbuszunkkal megérkeztünk a Petőfi Sándor Emlékház elé, majd megnéztük az épületet kívül-belül.
LÁZÁR ERVIN időben hozzánk közelebb áll, sokan találkozhattunk személyesen is vele. Emlékházának internetes ismertetőjében ezt olvashatjuk:
„Hol lehetne hitelesebb képet kapni a meseíró életének egy komoly szeletéről , ha nem azon a vidéken, ahol Lázár Ervin a gyermekkorát töltötte, részben itt járt iskolába, meseszimbólumai is itt gyökereznek. Egy nagyobb sétával eljuthatunk a meséiben annyiszor emlegetett” Nagyszederfához” is, közben megcsodálva a Tolnai dombság lágyan ölelő lankáit.
Az állandó kiállítás Sárszentlőrinc központjában, a Petőfi-emlékház melletti kézműves-házban kapott helyet.(Sárszentlőrinc Petőfi u.10) A látogatók három helyiséget járhatnak be. Az egyikben egy fogadóteret alakítottak ki, ahol a családot, illetve Lázár Ervin életét mutatják be családi fotókon. A látogatók meghallgathatják meséit, amelynek egy részét ő maga mondja.
A kutatószobában Lázár Ervin íróasztala és polca teremt különleges enteriőrt és segít belehelyezkedni sajátos írói világába A falakat pályatársai irodalmi és képzőművészeti alkotásai díszítik, többek között Ágh István, Szakonyi Károly, Csukás István, Szunyoghy András, Tettamanti Béla, Gyulai Líviusz, Kaján Tibor, Sajdik Ferenc művei láthatók.A meseszobában nyomozós játék, bábszínház, meserulett és mesefotel várja a gyerekeket, mesekedvelőket.”
https://www.sarszentlorinc.hu/lazar-ervin-emlekhaz/
Délután rendben hazautaztunk. Viszont látásra 2015-ben Szegeden!